Sportsjournalisternes Golf Klub

Skridttælleren får altid travlt på Ledreborgs storslåede anlæg.

En særdeles velspillende del af vores firebold havde hørt fra en, der kender en vidende mand, at Ledreborg Palace er den danske golfklub, hvis 18 huller dækker det største samlede areal.

Det forklarer skridttællerens opmåling på 11,1 km efter tirsdagens deltagelse i Ledreborg Lokker, men hvad elektronikken ikke afslører, er den modvind på de første 7 huller, der nok kunne udfordre en og anden, der ikke lige kan bore bolden ind gennem den distancefjendtlige blæst.

Derfor var 35 point en imponerende vinderscore efter åbningsmatchens inferno af point.

Og til referentens store glæde bød turneringen atter på et tilfælde af ’for første gang i foreningens historie’, da det var Mikael Hjorth, der indskrev sig på listen over vindere. Hvis man ellers kan stole på hjemmesidens vinderliste, selv om vinderen af ranglisten fra sidste år ikke er registreret. Det er en sag, der naturligvis er indberettet til Pressenævnet, Menneskerettighedskommissionen og Dyrenes Beskyttelse.

Om det er første gang to SGK-turneringer i træk er vundet af en Hjorth roder researchafdelingen fortsat med, og mens det arbejde pågår, skal Claus Rødgaard Thomsen og Ole Vestergaard hyldes for deres 34 point, der gjorde dem til 2.- og 3.-vælger ved præmiebordet.

Udover det storslåede golfanlæg, hvor ingen af de 18 huller, Nick Faldo har designet, er blot i nærheden af at komme i karambolage med hinanden, må Ledreborg også være en af de klubber med den smukkeste adgang via den lange allé.

27 SGK’ere havde taget turen til Lejre, og de blev i forbindelse med præmieoverrækkelsen på terrassen informeret om, at det nu endelig er lykkedes at planlægge afviklingen af sidste års generalforsamling. Det sker tirsdag 1. juni kl. 18.30 i Greve Golfklub, hvor vi indledningsvis har fået muligheden for også at afvikles en golfmatch med starttider mellem kl. 13 og 14. Invitation udsendes snart.

Inden da er der DGU Friendly Vest i Holstebro mandag 24. maj med sidste frist for tilmelding torsdag 20. maj.

Tekst: Allan Nielsen. Foto: Lars Krabbe onsdag 12. maj 2021

Flere nyheder.

 • DGU Friendly Øst - spil årets EM-bane

  I samarbejde med Dansk Golf Union kan vi nu invitere til DGU Friendly Øst 2021. Vi spiller på den glimrende b…

 • 4 point svarede til en gedigen øretæve i Generationsmatchen

  2 point afgjorde sidste år Generationsmatchen i Hillerød. Ved årets Generationsmatch i fuldstændigt fortrylle…

 • Referat fra generalforsamling 2020

  Hermed udsendes referat fra generalforsamlingen 2020, som grundet Corona-restriktioner først blev afholdt d. 1…

 • En ny tradition, en ny virkelighed og en besynderlig konsekvens

  Det er (indsæt bandeord efter egen smag) et underligt spil, det der golf! Nåh, den vanvittige konsekvens, som…

 • En ganske almindelig match med et krydderi

  Det er jo bare en match som de fleste, men der er et lille krydderi, når det handler om Generationsmatchen på …

 • Den Gyldne Golfbold 2020 til Emily Pedersen

 • Golfens fornemste hæder uddeles 2. pinsedag

  Pressen inviteres hermed til at dække overrækkelsen af Den Gyldne Golfbold for 2020. Overrækkelsen finder ste…

 • Invitation Generalforsamling 2020 - med opvarmning

  Endelig er foråret kommet, og sammen med udrulningen af vaccinerne og stabile smittetal er det nu blevet mulig…

 • Golf uden grisefest

  Grisefester på Gran Canaria er efterhånden en saga blot. Til gengæld kan man nærmest fodre svin med gode golfb…

Galleri