Sportsjournalisternes Golf Klub

Forårshilsen fra bestyrelsen.

Bestyrelsen håber at I er kommet godt gennem vinteren og så småt er ved at gøre klar til en nye sæson.

Matchkalender

Det er ved at være forår, og et kig på sociale medier viser med al tydeligt, at de første golfslag allerede er slået her i 2021. Og mange flere vil komme, særligt når SGK tager hul på 2021-sæsonen om mindre end 8 uger! Bestyrelsen kan nu, ikke uden en smule stolthed, præsentere det næsten komplette matchprogram, hvor vi som traditionen foreskriver lægger ud i april i Dyrehaven.

Vi skal besøge en masse flotte baner igen i år, og ikke mindst turen til Skovbanen i Holstebro er der mange der glæder sig til. Men også Simon's Golf Club, Samsø, Ledreborg Palace Golf, Furesø og Hornbæk kan nævnes. Desuden er planerne for sommerturen ved at tage form og det bliver en fynsk odyssé, der bl.a. indeholder Langesø, som der tales meget positivt om i den danske golfverden.

Sidste års udgave af Nations Cup blev som bekendt rykket på grund af de omfattende Covid19-restriktioner. Derfor planlægger vi at kunne stille fuldt mandskab, når turneringen afvikles i ugen 4.-10. oktober på Gran Canaria.

Dato Turnering Spillested
26-04 09:00 Royal Unibrew Springtime Classic København
11-05 11:00 Ledreborg lokker Ledreborg
24-05 12:00 DGU Friendly Vest Holstebro
08-06 09:00 Simon's i Juni - Generationsmatch Simon's
23-06 12:40 DGU Friendly Øst Furesø
05-07 13:00 Sommertur I Langesø
06-07 11:36 Sommertur II Vestfyn
07-07 11:00 Sommertur III Langesø
16-08 13:00 Pas På Politiet Skovbo
24-08 08:00 Thomtex DM Sct. Knuds
30-08 12:00 Grønfeldt Samsø Cup Samsø
07-09 09:00 SvensKamp Hornbæk
28-09 10:00 Royal Unibrew Autumn Leaves Ishøj
04-10 08:00 Nations Cup Gran Canaria
06-12 18:30 Generalforsamling  

Kontingent

Det er værd at bemærke, at vi efterhånden mere som reglen end undtagelsen mødes af stigende priser på både greenfee og fortæring rundt omkring i klubberne. Dette forhold sætter vores matchfee og ultimativt vores kontingent under pres. Vi har dog, grundet den udsatte generalforsamling, ikke umiddelbart kunne ændre på kontingentet, som vi derfor har valgt at fastholde uændret for 2021-sæsonen.

Der er mulighed for allerede nu at indbetale sit kontingent, der andrager 600,- for type A- og 100,- for type B-medlemmer. Kontingentet skal indbetale på foreningens konto i Danske Bank: 3170 – 4310349208. Fristen for indbetaling er den 1. maj, dog skal deltagere i Royal Unibrew Springtime Classic have betalt kontingent mindst to hverdage inden tilmelding og online betaling.

Corona

Fra bestyrelsen skal vi minde om, at vi ikke ved hvordan coronasituationen ser ud, når vi tager hul på sæsonen. Dog tyder meget på, at det ikke bliver værre end det er lige nu og mon ikke der er håb om flere lempelser, når vi når frem til den 26. april. Uanset under hvilke retningslinier vi skal afvikle, beder vi til enhver tid alle om nøje at følge de udstukne regler og om at tage hensyn til hinanden. Vi gennemførte næsten fuldt program i 2020 uden at nogen smittede eller blev smittet, og det skal vi også kunne gøre i 2021!

Den Gyldne Golfbold

Afstemningen om Den Gyldne Golfbold blev gennemført uden problemer. Resultatet offentliggøres ved en senere lejlighed.

Generalforsamling

Vi vil, så snart det er muligt, forsøge at gennemføre den ordinære generalforsamling. Generalforsamling 2021 er allerede i årets matchkalender.

Webshoppen

Det bugner af gode tilbud. Du kan købe både bolde, håndklæder og poloshirts til sæsonen. Og vores priser er meget konkurrencedygtige. Se mere her:

https://shop.sportsjournalisternesgolfklub.dk/

Til sidst vil jeg henlede opmærksomheden på de gode vintilbud, som vores sponsor Thomtex præsenterer på hjemmesiden. Thomas Møller-Johansson støtter os, så støt gerne ham.

Med ønsket om en god og coronafri sæson – det varer ikke længe før vi ses.

På vegne af bestyrelsen i SGK
Michael Lermark
Formand

søndag 7. marts 2021

Flere nyheder.

 • DGU Friendly Øst - spil årets EM-bane

  I samarbejde med Dansk Golf Union kan vi nu invitere til DGU Friendly Øst 2021. Vi spiller på den glimrende b…

 • 4 point svarede til en gedigen øretæve i Generationsmatchen

  2 point afgjorde sidste år Generationsmatchen i Hillerød. Ved årets Generationsmatch i fuldstændigt fortrylle…

 • Referat fra generalforsamling 2020

  Hermed udsendes referat fra generalforsamlingen 2020, som grundet Corona-restriktioner først blev afholdt d. 1…

 • En ny tradition, en ny virkelighed og en besynderlig konsekvens

  Det er (indsæt bandeord efter egen smag) et underligt spil, det der golf! Nåh, den vanvittige konsekvens, som…

 • En ganske almindelig match med et krydderi

  Det er jo bare en match som de fleste, men der er et lille krydderi, når det handler om Generationsmatchen på …

 • Den Gyldne Golfbold 2020 til Emily Pedersen

 • Golfens fornemste hæder uddeles 2. pinsedag

  Pressen inviteres hermed til at dække overrækkelsen af Den Gyldne Golfbold for 2020. Overrækkelsen finder ste…

 • Invitation Generalforsamling 2020 - med opvarmning

  Endelig er foråret kommet, og sammen med udrulningen af vaccinerne og stabile smittetal er det nu blevet mulig…

 • Skridttælleren får altid travlt på Ledreborgs storslåede anlæg

  En særdeles velspillende del af vores firebold havde hørt fra en, der kender en vidende mand, at Ledreborg Pal…

 • Golf uden grisefest

  Grisefester på Gran Canaria er efterhånden en saga blot. Til gengæld kan man nærmest fodre svin med gode golfb…

Galleri