Sportsjournalisternes Golf Klub

Forårshilsen fra bestyrelsen.

Bestyrelsen håber at I er kommet godt gennem vinteren og så småt er ved at gøre klar til en nye sæson.

Matchkalender

Det er ved at være forår, og et kig på sociale medier viser med al tydeligt, at de første golfslag allerede er slået her i 2021. Og mange flere vil komme, særligt når SGK tager hul på 2021-sæsonen om mindre end 8 uger! Bestyrelsen kan nu, ikke uden en smule stolthed, præsentere det næsten komplette matchprogram, hvor vi som traditionen foreskriver lægger ud i april i Dyrehaven.

Vi skal besøge en masse flotte baner igen i år, og ikke mindst turen til Skovbanen i Holstebro er der mange der glæder sig til. Men også Simon's Golf Club, Samsø, Ledreborg Palace Golf, Furesø og Hornbæk kan nævnes. Desuden er planerne for sommerturen ved at tage form og det bliver en fynsk odyssé, der bl.a. indeholder Langesø, som der tales meget positivt om i den danske golfverden.

Sidste års udgave af Nations Cup blev som bekendt rykket på grund af de omfattende Covid19-restriktioner. Derfor planlægger vi at kunne stille fuldt mandskab, når turneringen afvikles i ugen 4.-10. oktober på Gran Canaria.

Dato Turnering Spillested
26-04 09:00 Royal Unibrew Springtime Classic København
11-05 11:00 Ledreborg lokker Ledreborg
24-05 12:00 DGU Friendly Vest Holstebro
08-06 09:00 Simon's i Juni - Generationsmatch Simon's
23-06 12:40 DGU Friendly Øst Furesø
05-07 13:00 Sommertur I Langesø
06-07 11:36 Sommertur II Vestfyn
07-07 11:00 Sommertur III Langesø
16-08 13:00 Pas På Politiet Skovbo
24-08 08:00 Thomtex DM Sct. Knuds
30-08 12:00 Grønfeldt Samsø Cup Samsø
07-09 09:00 SvensKamp Hornbæk
28-09 10:00 Royal Unibrew Autumn Leaves Ishøj
04-10 08:00 Nations Cup Gran Canaria
06-12 18:30 Generalforsamling  

Kontingent

Det er værd at bemærke, at vi efterhånden mere som reglen end undtagelsen mødes af stigende priser på både greenfee og fortæring rundt omkring i klubberne. Dette forhold sætter vores matchfee og ultimativt vores kontingent under pres. Vi har dog, grundet den udsatte generalforsamling, ikke umiddelbart kunne ændre på kontingentet, som vi derfor har valgt at fastholde uændret for 2021-sæsonen.

Der er mulighed for allerede nu at indbetale sit kontingent, der andrager 600,- for type A- og 100,- for type B-medlemmer. Kontingentet skal indbetale på foreningens konto i Danske Bank: 3170 – 4310349208. Fristen for indbetaling er den 1. maj, dog skal deltagere i Royal Unibrew Springtime Classic have betalt kontingent mindst to hverdage inden tilmelding og online betaling.

Corona

Fra bestyrelsen skal vi minde om, at vi ikke ved hvordan coronasituationen ser ud, når vi tager hul på sæsonen. Dog tyder meget på, at det ikke bliver værre end det er lige nu og mon ikke der er håb om flere lempelser, når vi når frem til den 26. april. Uanset under hvilke retningslinier vi skal afvikle, beder vi til enhver tid alle om nøje at følge de udstukne regler og om at tage hensyn til hinanden. Vi gennemførte næsten fuldt program i 2020 uden at nogen smittede eller blev smittet, og det skal vi også kunne gøre i 2021!

Den Gyldne Golfbold

Afstemningen om Den Gyldne Golfbold blev gennemført uden problemer. Resultatet offentliggøres ved en senere lejlighed.

Generalforsamling

Vi vil, så snart det er muligt, forsøge at gennemføre den ordinære generalforsamling. Generalforsamling 2021 er allerede i årets matchkalender.

Webshoppen

Det bugner af gode tilbud. Du kan købe både bolde, håndklæder og poloshirts til sæsonen. Og vores priser er meget konkurrencedygtige. Se mere her:

https://shop.sportsjournalisternesgolfklub.dk/

Til sidst vil jeg henlede opmærksomheden på de gode vintilbud, som vores sponsor Thomtex præsenterer på hjemmesiden. Thomas Møller-Johansson støtter os, så støt gerne ham.

Med ønsket om en god og coronafri sæson – det varer ikke længe før vi ses.

På vegne af bestyrelsen i SGK
Michael Lermark
Formand

søndag 7. marts 2021

Flere nyheder.

 • Sommertur 2021 på øen i midten

  Egentlig var planen i år at besøge Winston Golf i Nordtyskland, men på nuværende tidspunkt tyder det ikke på, …

 • Den Gyldne Golfbold for 2020 bliver først overrakt næste år

 • Formandens beretning 2020

  Kære medlemmer. Som bekendt har det ikke været muligt, at afholde vores ordinære generalforsamling sådan som …

 • Udsættelse af generalforsamlingen 2020

  Det er med stor beklagelse, at vi ser os nødsaget til at udsætte årets generalforsamling, der var planlagt til…

 • Ranglistevinderen afslører de uendeligt banale hemmeligheder

  Åh, nej! Indikerer rubrikken, at der nu er en eller anden trættende klog mellemhandicapper, der skal være bel…

 • Invitation Royal Unibrew Autumn Leaves

  Vi nærmer os afslutningen på en sæson, som vi sent vil glemme. På grund af corona kom vi sent og forsigtigt i …

 • Kan SGK virkelig tabe et trofæ på grund af manglende bredde?

  Björn Hedman sagde det under præmieoverrækkelsen – og så passer det, for formanden for de gemytlige skånske sp…

 • Skumlende Uffe vandt den venlige match trods et slag efter det forkerte flag

  At en golfrunde kan slå flere kolbøtter end DGI’s berømte verdenshold ved enhver med bare minimal erfaring fra…

 • Invitation SvensKamp 2020

  Så gælder det SvensKampen 2020, og vi skal til smukke Bokskogens GK i Skåne, bare en lille times kørsel fra Kø…

Galleri