Sportsjournalisternes Golf Klub

Rookies slog til på stormomsust links- og øtur.

Rookies dominerede på sommerens traditionsrige familietur, dog parret med et enkelt mangeårigt medlem, Steen Bruun Rasmussen, der ellers peb over en dårlig skulder, men den var åbenbart ikke noget problem på Fanø.

Med spillestederne Rømø, Sylt og Fanø var det i sandhed en både links- og øtur. Sommeren stak især de to første dage sit hæslige ansigt frem, og det var trætte og lidt våde folk, der "sneg" sig af banen. De fleste med scores som ikke var imponerende.

Arrangørerne sørgede for, at det ikke blev nogen svagbørnskoloni, for hvert et minut blev udnyttet til fulde. Ja programmet var så stramt, at den sidste bil kun kom med hjem fra Sylt, fordi Søren Tidmand tryllede. Det lykkedes ham nemlig at holde færgen tilbage i 15-17 minutter.

Ingen sommertur uden våde varer. Dem sørgede bl.a. sponsor, Thomas Møller Johansson, for i rigelige mængder i det hus, han sammen med tre andre medspillere boede i, i feriecentret som ligger i forbindelse med Rømø Golf. 

De to gange aftergolf gav rig mulighed for at fortælle historier fra de varme lande. Denne signatur oplevede for eksempel Jesper Worre fortælle om seksdagesløb i gamle dage. Det var - med en jysk underdrivelse - ikke kedeligt.

Nå, der blev også spillet golf., På Rømø var 29 points nok for lavhandicapperen, Ingelise Palne. Hun var inviteret af husbonden Kim Ferrigno, der er medlem af en eksklusiv flok af mænd, hvis handicap er højere end hustruens. Med en meget kraftig vind, stærke byger og vand langs med og på tværs af banen, var 29 en nydelig score.

Resultat Rømø

På andendagen drog vi til Tyskland for at spille en kongebane, Budersand, der ligger ved et femstjernet hotel på Sylt. Banen er ren links med alle de pot bunkers, der hører sig til, både langs fairway og ved greens. Standen er brillant, både på tees, fariways og green, hvorfor det var en stor oplevelse at få lov til af udstille sin til tider golfmæssige armod.

Det lykkedes dog for nogen af medlemmerne at spille godt, bedst var et nyt medlem, Jonas Hüttel, der efter en pause på en halv snes år eller mere, er vendt tilbage i folden. Som, Formel 1-reporter på EB har han ikke haft meget at lave i dette Corona-forår, så der er spillet en del golf, og på Sylt vandt han med 35 points.

Resultat Budersand

Vi sluttede af på Fanø, hvor links mesterskabet blev spillet for sidste gang, i hvert fald i denne omgang. Jeg fornærmer ikke nogen ved at sige, at banen var i ringe stand, kombineret med at det, som de fleste ved, er en meget speciel bane, blev der hos nogen grædt tørre tårer over, at vi ikke skal til Fanø om to år. Andre, som undertegnede synes, det er en oplevelse, som hører sig til - med mellemrum.

Bestyrelsesmedlem og medarrangør af sommerturen, Steen Bruun Rasmussen , gik af på Sylt efter kun ni huller, fordi den ene skulder drillede. På Fanø brillerede han og vandt ikke mindst takket være sine gode jernslag.

Resultat Fanø

Vinder af jernmanden, de tre matcher lagt sammen, blev foreningens helt nye medlem Klaus Henriksen, der var med i toppen i alle tre runder skabt af solidt golfspil, hvor undertegnede på første parket på Sylt oplevede, at han er grundig med sit golfspil. Pas på ham til DM.

 

Spiller

Hcp.

Rømø

Budersand

Fanø

I alt

Klaus Henriksen

10,2

28

27

32

87

Ole Vestergaard

18,6

24

29

32

85

Ingelise Palne

5,2

29

28

22

79

Uffe Kongsted

6,2

28

29

19

76

Lars Vermund

15,1

26

32

18

76

Ulrik Holmstrup

16,4

29

28

19

76

Kim Ferrigno

13,3

20

27

27

74

Lillian Agerklint

18,0

22

26

25

73

Jesper Worre

13,9

12

29

28

69

Thomas Jøller-Johansson

34,6

12

28

28

68

Karsten Hüttel

15,6

17

25

25

67

Jonas Hüttel

14,3

-

35

29

64

Peter Maaløe

23,5

20

22

22

64

Søren Tidmand

23,4

19

22

22

63

Steen Bruun

11,9

25

NR

33

58

Frederik Schou

17,2

22

29

-

51

Carsten Marcher

17,8

13

23

12

48

Torben Schou

15,1

23

23

-

46

Mette Kramer

4,9

27

-

-

27

Noah Juul Kramer

10,6

26

-

-

26

Lene Krüger

17,7

23

-

-

23

Hans Grønfeldt

32,8

RTD

-

-

0

Til slut er kun endnu en gang at takke bestyrelsesmedlemmerne, Søren Tidmand og Steen Bruun Rasmussen samt sponsor Thomas Møller-Johansson for en dejlig sommertur og en opfordring til medlemmerne om at sætte første mandag, tirsdag og onsdag af, også i juli 2021.

Tekst: Karsten Hüttel. Fotos: Søren Tidmand, Karsten Hüttel og Steen Bruun tirsdag 14. juli 2020

Flere nyheder.

 • Solbeskinnet jubilæumsmatch blev holdt det rigtige år og fik en pudsig vinder

  Normalt handler skriverierne på denne vores fælles hjemmeside om matcher og andre aktiviteter, gerne krydret m…

 • Intet nyt under solen - Samsø er stadig fantastisk

  For 11. gang drog medlemmer fra SGK til Samsø, til Grønfeldt Samsø Cup, gavmildt præsenteret af Thomtex. Og de…

 • Hillerød bød på to gange 'det er aldrig før sket i SGK’s historie'

  Allan Nielsen indledte SGK-sæsonen med 35 point i Dyrehaven. Ulrik Holmstrup indledte SGK-sæsonen med 35 point…

 • Invitation SGK 50 års jubilæumsmatch

  Vi kan i år konstatere, at SGK nu har eksisteret i ikke mindre end 50 år og det skal naturligvis fejres. Det s…

 • JOBOPSLAG: Redaktør til Golfavisen/Golfmagasinet

  Går du med en drøm om at forene din hobby som golfspiller med dit arbejde som journalist, bør du måske overvej…

 • Inivitation Hillerød Junior Support

  Normaliteten er så småt ved at indfinde sig, og det gælder heldigvis også i SGK. Vi kan nu invitere til sæsone…

 • Sommer-Links-Ø-tur 2020

  Rømø – Sild - Fanø 6. juli – 8. juli 2020 3 Links baner på 3 dage! Det lyder vildt! Ja, det kan blive vildt,…

 • Kun rådyrene havde ikke hørt om behørig afstand

  Udefra set var alt egentlig fuldstændig, som de ældste medlemmer af SGK kan huske tilbage: Vejret var forårsag…

 • Ny dato og invitation til Grønfeldt Samsø Cup 2020 præsenteret af Thomtex

  En af foreningens traditionsrige turneringer har i de seneste par år stået model til meget. Først blev termine…