Sportsjournalisternes Golf Klub

Formanden svedte, surmulede og sluttede storsmilende i solbeskinnede Skovbo.

Inspirationen til rubrikkens bogstavrim kom fra Lars Krabbes tilsendte fotosser, som fint fortæller dagens historie med pokaloverrækkelse og vindersmil, da SGK i Skovbo var vært for det femte møde med de altid joviale golfspillere fra Politiets Idrætsforening.

Det blev afslutningen på en fornem stribe af sejre til vores jubilerende forening, der de seneste to år har vundet alle vores holdmatcher uanset om modstanderne var svenskere, strømere eller Schiølere. Nej, nu stopper det.

Nu er der under alle omstændighed ikke længere fuldt hus i trofæbestyrerens kælder, men når vi nu endelig skulle tabe, gør det altså ikke den store forskel for pladsen, at det var den diminutive bronzepokal, der gled os af hænde.

Årets meget afgørende, indledende forhandlinger betød, at 8 af de blot 13 deltagende SGK’ere talte til det samlede gennemsnit, mens modstandernes gennemsnit blev udregnet 13 af de 23 politiere, men der havde næppe været en eneste udregning, der kunne have forhindret politiets sejr. Jo, det skulle lige være, hvis flest putts havde vundet, men det var nu mest en personlig frustration.

Politiet besatte 7 af de 9 præmiegivende pladser, og 33,1 mod 31,4 blev resultatet, der resulterede i formand Lermarks påtagede surmule, da Søren Tidmand annoncerede udfaldet af holdmatchen, men som indledningsvist antydet var grimassen anderledes glædestrålende under den individuelle præmieoverrækkelse.

Godt nok blev Michael Lermarks 39 point overgået af Politiets Morten Urban Pedersen med 41 point, men i SGK-sammenhæng rangerer formanden som dagens vinder takket være en stabil runde med 6 pars, 9 bogeys og dagens eneste streg på 18. hul.

I det hele taget synes den knastørre bane i Skovbo at være passende for foreningens medlemmer fra Furesøen. Casper Hjorth på andenpladsen og Jesper Worre på tredjepladsen har ligesom Lermark hjemmebane i Furesøen.

Og så er der kun én uge til næste turnering, et af sæsonens højdepunkter i Nyborg, hvor vores interne mesterskab, som vi så kækt kalder DM, skal afgøres over to runder. Fristen udløber torsdag ved midnat, så klik endelig videre til tilmeldingen, så du også kan få hilst på nogle af de debutanter, der er tilmeldt den traditionelle dag på Sct. Knuds let fjedrende fairways.

Tekst: Allan Nielsen. Foto: Lars Krabbe tirsdag 18. august 2020

Flere nyheder.

 • Skumlende Uffe vandt den venlige match trods et slag efter det forkerte flag

  At en golfrunde kan slå flere kolbøtter end DGI’s berømte verdenshold ved enhver med bare minimal erfaring fra…

 • Invitation SvensKamp 2020

  Så gælder det SvensKampen 2020, og vi skal til smukke Bokskogens GK i Skåne, bare en lille times kørsel fra Kø…

 • Invitation DGU Friendly Øst

  Først og fremmest skal der igen lyde en stor tak til Sct. Knuds Golfklub for atter at huse vores DM og ikke mi…

 • Drømmen gik næsten i opfyldelse, da der igen skete noget unikt i SGK

  For en historieinteresseret statistiker (eller en statistikinteresseret historiker for den sags skyld) er der …

 • Invitation Thomtex DM

  Efter en meget anderledes første halvdel af sæsonen - præget af Corona og Covid - er det med endnu større fo…

 • Invitation Pas På Politiet

  Efter sommertur og for nogle medlemmers vedkommende også en sommerferie, så skal vi snart i aktion i SGK-trøje…

 • Rookies slog til på stormomsust links- og øtur

  Rookies dominerede på sommerens traditionsrige familietur, dog parret med et enkelt mangeårigt medlem, Steen B…

 • Solbeskinnet jubilæumsmatch blev holdt det rigtige år og fik en pudsig vinder

  Normalt handler skriverierne på denne vores fælles hjemmeside om matcher og andre aktiviteter, gerne krydret m…

 • Intet nyt under solen - Samsø er stadig fantastisk

  For 11. gang drog medlemmer fra SGK til Samsø, til Grønfeldt Samsø Cup, gavmildt præsenteret af Thomtex. Og de…

Galleri