Sportsjournalisternes Golf Klub

Forårsbrev fra bestyrelsen.

Kære medlemmer af Sportsjournalisternes Golf Klub.

Det er vist unødvendigt at gøre rede for den situation, som Danmark og resten af verden befinder sig i lige nu. Lad os derfor gå direkte til sagen.

Lige nu fraråder DGU de danske golfklubber at holde deres baner åbne. I hvert fald frem til 30. marts. Om der vil blæse nye vinde til den tid er helt umuligt at spå noget om, men faktum er, at SGK's matchkalender er udfordret. Vi har allerede nu været tvunget til at foretage én aflysning, nemlig DGU Friendly Vest i Holstebro, der skulle have været afviklet den 18. maj. Aflysningen skyldes, at Made in Denmark er blevet udsat.

Årets første match, den traditionsrige Royal Unibrew Springtime Classic i Dyrehaven, der er planlagt til den 20. april, er selvfølgelig på vippen. Det samme gælder vores planlagte forårsmatch den 7. maj i Hillerød, Grønfeldt Samsø Cup i dagene 2.-3. juni og måske endda vores store jubilæumsarrangement i Rungsted den 19. juni. Meget afhænger naturligvis af hvordan epidemien udvikler sig og hvordan myndighedernes og DGU's retningslinjer - som vi i SGK's bestyrelse naturligvis vælger at følge - ændrer sig.

Hvis de danske baner åbner i løbet af april måned, vil det muligvis kunne lade sig gøre at gennemføre matchen i Dyrehaven, dog vil det højst sandsynligt blive under helt andre omstændigheder end vi er vant til.

Vi plejer at sige, at der er mange hvis'er i golf. Nu er der om muligt endnu flere, for det afhænger jo altsammen af, hvordan tingene ser ud om to-tre-fire uger. I bestyrelsen har vi valgt at have lidt is i maven de næste par uger og se udviklingen an. Og midt i april vil vi så træffe beslutninger om, hvad der skal ske med de første matcher i år, herunder vores store jubilæumsarrangement.

Med andre ord, alt er vildt usikkert, og vi vil i bestyrelsen holde nøje øje med udviklingen og træffe de nødvendige beslutninger når tid er.

Pas godt på jer selv - og dermed på alle andre. Og på forhåbentligt snarligt gensyn i det grønne.

Din bestyrelse

søndag 22. marts 2020

Flere nyheder.

 • Solbeskinnet jubilæumsmatch blev holdt det rigtige år og fik en pudsig vinder

  Normalt handler skriverierne på denne vores fælles hjemmeside om matcher og andre aktiviteter, gerne krydret m…

 • Intet nyt under solen - Samsø er stadig fantastisk

  For 11. gang drog medlemmer fra SGK til Samsø, til Grønfeldt Samsø Cup, gavmildt præsenteret af Thomtex. Og de…

 • Hillerød bød på to gange 'det er aldrig før sket i SGK’s historie'

  Allan Nielsen indledte SGK-sæsonen med 35 point i Dyrehaven. Ulrik Holmstrup indledte SGK-sæsonen med 35 point…

 • Invitation SGK 50 års jubilæumsmatch

  Vi kan i år konstatere, at SGK nu har eksisteret i ikke mindre end 50 år og det skal naturligvis fejres. Det s…

 • JOBOPSLAG: Redaktør til Golfavisen/Golfmagasinet

  Går du med en drøm om at forene din hobby som golfspiller med dit arbejde som journalist, bør du måske overvej…

 • Inivitation Hillerød Junior Support

  Normaliteten er så småt ved at indfinde sig, og det gælder heldigvis også i SGK. Vi kan nu invitere til sæsone…

 • Sommer-Links-Ø-tur 2020

  Rømø – Sild - Fanø 6. juli – 8. juli 2020 3 Links baner på 3 dage! Det lyder vildt! Ja, det kan blive vildt,…

 • Kun rådyrene havde ikke hørt om behørig afstand

  Udefra set var alt egentlig fuldstændig, som de ældste medlemmer af SGK kan huske tilbage: Vejret var forårsag…

 • Ny dato og invitation til Grønfeldt Samsø Cup 2020 præsenteret af Thomtex

  En af foreningens traditionsrige turneringer har i de seneste par år stået model til meget. Først blev termine…

 • Så skyder vi 2020-sæsonen i gang

  Det er i disse tider en helt særlig fornøjelse omsider at kunne indbyde til sæsonens første mach i Sportsjourn…