Sportsjournalisternes Golf Klub

Skal Politiet have bank igen?.

Med minderne fra den nys overståede Samsø tur i frisk og glædelig erindring, ser vi nu frem mod næste match for SGK. En match der samtidig er sæsonens næstsidste på dansk grund, når det gælder vores fjerde opgør mod det danske politikorps.

Efter sejr i fjor i Gilleleje er SGK forsvarende mestre når det gør løs på Skovbo Golfklubs bane, tirsdag den 24. september. Der er løbende start fra klokken 13:00. Vi afslutter dagen med fællesspisning og præmieoverrækkelse omkring klokken 18:15.

På Skovbo Golfklubs hjemmeside kan man læse, at banen er beliggende i et naturskønt område ved Køge Å, og at der bydes på 18 huller (par 72) i et afvekslende, udfordrende og veltilgroet område – bl.a. med fredede egetræer fra Chr. IV’s tid. Anlægget er kendt for altid at være i fantastisk fin stand, med fair og reelle greens.

Prisen for deltagelse i denne match er 375 kroner for type A- respektive 525 kroner for type B-medlemmer og inkluderer golf, spisning og præmier. Tilmelding foregår som altid på vores hjemmeside og sidste frist er torsdag den 19. september ved midnat. Politiet oplyser, at de pt. har 23 tilmeldte. Derfor er der brug for mange friske SGK'ere, hvis vi skal have den polske pokal med hjem igen og dermed udligne Politiets 2-1 føring i den samlede stilling.

Bedste hilsner
Bestyrelsen

onsdag 11. september 2019

Flere nyheder.

 • Rookies slog til på stormomsust links- og øtur

  Rookies dominerede på sommerens traditionsrige familietur, dog parret med et enkelt mangeårigt medlem, Steen B…

 • Solbeskinnet jubilæumsmatch blev holdt det rigtige år og fik en pudsig vinder

  Normalt handler skriverierne på denne vores fælles hjemmeside om matcher og andre aktiviteter, gerne krydret m…

 • Intet nyt under solen - Samsø er stadig fantastisk

  For 11. gang drog medlemmer fra SGK til Samsø, til Grønfeldt Samsø Cup, gavmildt præsenteret af Thomtex. Og de…

 • Hillerød bød på to gange 'det er aldrig før sket i SGK’s historie'

  Allan Nielsen indledte SGK-sæsonen med 35 point i Dyrehaven. Ulrik Holmstrup indledte SGK-sæsonen med 35 point…

 • Invitation SGK 50 års jubilæumsmatch

  Vi kan i år konstatere, at SGK nu har eksisteret i ikke mindre end 50 år og det skal naturligvis fejres. Det s…

 • JOBOPSLAG: Redaktør til Golfavisen/Golfmagasinet

  Går du med en drøm om at forene din hobby som golfspiller med dit arbejde som journalist, bør du måske overvej…

 • Inivitation Hillerød Junior Support

  Normaliteten er så småt ved at indfinde sig, og det gælder heldigvis også i SGK. Vi kan nu invitere til sæsone…

 • Sommer-Links-Ø-tur 2020

  Rømø – Sild - Fanø 6. juli – 8. juli 2020 3 Links baner på 3 dage! Det lyder vildt! Ja, det kan blive vildt,…

 • Kun rådyrene havde ikke hørt om behørig afstand

  Udefra set var alt egentlig fuldstændig, som de ældste medlemmer af SGK kan huske tilbage: Vejret var forårsag…

 • Ny dato og invitation til Grønfeldt Samsø Cup 2020 præsenteret af Thomtex

  En af foreningens traditionsrige turneringer har i de seneste par år stået model til meget. Først blev termine…

Galleri