Sportsjournalisternes Golf Klub

Så skal EMGJ-holdet sættes.

OPDATERING 14. AUGUST: HOLDET ER NU FULDTALLIGT

I foråret lokkede vi med en tur til Alpelandet sammen med det danske journalistlandshold. Vi bad også om forhåndstilkendegivelser, så vi kunne danne os et indtryk af hvor store mulighederne var for at stille hold. 

Følgende SGK'ere har allerede givet tilsagn om at deltage:

 • Ulrik Holmstrup
 • Lars Vermund
 • Jens Michael Damm
 • Uffe Kongsted
 • Jesper Worre
 • Lars Krabbe
 • Søren Tidmand (holdkaptajn)
 • Lene Krüger (måske)

Nu er tiden så kommet til en bindende tilmelding, og som det fremgår af listen har vi stadig plads til flere da fuldt hold er lig med 10 spillere. Så er du interesseret i at deltage skal du hurtigst muligt - og senest 14. august kl. 12:00 - sende en email til kasserer@sportsjournalisternesgolfklub.dk !!.. og det gælder naturligvis også Jer på listen.
Den 15. august skal SGK nemlig bekræfte sin tilmelding og overføre penge. Det betyder også at alle deltagere efter bindende tilmelding vil blive bedt om at overføre deltagergebyret ... men mere herom senere.

Det gælder European Masters for Golf-Playing Journalists, som er den "store" af de to turneringer, som SGK hvert år bestræber sig på at deltage i. Sidste år spillede vi Nations Cup i Italien, og nu er det altså vores østrigske kollegaer, der er værter for EMGJ. Turneringen afvikles fra mandag 7. oktober til fredag 11. oktober på Golfclub Murhof. Programmet ser således ud:

Mandag 7. oktober
Ankomst
Middag på hotellet
Sightseeing i Graz
Der vil måske også være mulighed for at arrangere en golfrunde, hvis tiden er til det

Tirsdag 8. oktober
Prøverunde
Cocktailparty og middag i klubhuset

Onsdag 9. oktober
Første runde
Middag på hotellet

Torsdag 10. oktober
Anden runde
Gallamiddag

Fredag 11. oktober
Afrejse

Banen, som vi skal spille på, er en af Østrigs bedste og har flere gange været brugt til turneringer på Europatouren og ved internationale mesterskaber.

Prisen per person er €490 i delt dobbeltværelse og €570 for enkeltværelse - og inkluderer tre runder golf, fire overnatninger med morgenmad, alle nævnte middage samt transport til og fra golfbane og hotel.

Transport til og fra Østrig, frokost og drikkevarer er derimod ikke en del af prisen.

Prisen for returbilletter fra København til Graz med mellemlanding i Wien ligger i øjeblikket på knap 1200,- + golfudstyr. Lige så snart vi er sikre på at skulle afsted (hvilket kræver bindende tilmelding fra minimum 8) vil det være en god idé at købe sine flybilletter ... MEN MEN undgå helst at søge på flyforbindelsen endnu, da mange søgninger har en tendens til at presse prisen højere op på grund af større interesse !!! .... Vi skal nok informere om de foretrukne flyafgange når tiden er inde.

Værterne har i år lavet en hjemmeside, hvor du kan læse mere om turneringen.

De forrige gange, hvor SGK har deltaget i de internationale turneringer, har vi kun lige nøjagtig været i stand til at samle et fuld mandskab. Men skulle vi denne gang få flere tilmeldinger end 10 vil vi naturligvis give plads til dem, der har tilmeldt sig forud, og dernæst efter først-til-mølle-princippet. Som nævnt ovenfor er der tale om et socialt event, hvor vi efterhånden kan tillade os at have ambitioner om at spille med i den sjove ende.

Vi håber meget på at kunne stille fuldt hold - og gentage successen fra tidligere år, hvor vi stille og roligt har arbejdet os op i hierakiet og måske snart kan drømme om at blande os i toppen.

onsdag 7. august 2019

Flere nyheder.

 • Efter en sandsynlig SGK-rekord var der absolut ingen, der mumlede 'fifler!'

  Hvis vi skal være sådan helt bramfrit ærlige, så har vi nok alle sammen gjort det: Siddet ved en præmieoverræk…

 • Invitation Thomtex DM præsenteret af Norwegian

  Så er det blevet den tid på året, hvor pokalen skal findes frem, pudses og gøres klar til en tur til Nyborg.…

 • Invitation DGU Friendly Øst

  Sommeren synger på de sidste vers, og vi gør klar til en række spændende matcher i den nærmeste fremtid - mere…

 • Traditionerne fik en ny dimension i solrige Skåne

  Selv om titlen gennem tiden er ændret fra ’familytrip’ til ’sommerturen’, er spillereglerne de samme for vores…

 • Hillerød vinder Juniorholdturneringen for tredje gang

  Årets finale af Sportsjournalisterne & Made in Denmarks Juniorholdturnering blev afviklet sammen med ECCO …

 • Kælderen er fortsat proppet med pokaler

  SGK vandt for fjerde år i træk Thomas Cook Team Clash på en dag med fornemme scores i Greve. Det var egentlig…

 • Invitation Grønfeldt Samsø Cup 2019 præsenteret af Thomtex

  Så er det tid til en af foreningens klassikere, den traditionelle tur til Samsø, som i år er flyttet til dagen…

 • Invitation Thomas Cook Team Clash

  Så skal vi igen dyste mod Thomas Cook, og det sker tirsdag den 18. juni i Greve Golfklub. SGK er forsvarende …

 • Masser af deja-vu i Smørum – altså lige bortset fra vinderen

  Peter Willatzen vandt sin første SGK-turnering på banen, hvor vi er mange, der har startet med at spille golf.…

Galleri