Sportsjournalisternes Golf Klub

Så skal EMGJ-holdet sættes.

OPDATERING 14. AUGUST: HOLDET ER NU FULDTALLIGT

I foråret lokkede vi med en tur til Alpelandet sammen med det danske journalistlandshold. Vi bad også om forhåndstilkendegivelser, så vi kunne danne os et indtryk af hvor store mulighederne var for at stille hold. 

Følgende SGK'ere har allerede givet tilsagn om at deltage:

 • Ulrik Holmstrup
 • Lars Vermund
 • Jens Michael Damm
 • Uffe Kongsted
 • Jesper Worre
 • Lars Krabbe
 • Søren Tidmand (holdkaptajn)
 • Lene Krüger (måske)

Nu er tiden så kommet til en bindende tilmelding, og som det fremgår af listen har vi stadig plads til flere da fuldt hold er lig med 10 spillere. Så er du interesseret i at deltage skal du hurtigst muligt - og senest 14. august kl. 12:00 - sende en email til kasserer@sportsjournalisternesgolfklub.dk !!.. og det gælder naturligvis også Jer på listen.
Den 15. august skal SGK nemlig bekræfte sin tilmelding og overføre penge. Det betyder også at alle deltagere efter bindende tilmelding vil blive bedt om at overføre deltagergebyret ... men mere herom senere.

Det gælder European Masters for Golf-Playing Journalists, som er den "store" af de to turneringer, som SGK hvert år bestræber sig på at deltage i. Sidste år spillede vi Nations Cup i Italien, og nu er det altså vores østrigske kollegaer, der er værter for EMGJ. Turneringen afvikles fra mandag 7. oktober til fredag 11. oktober på Golfclub Murhof. Programmet ser således ud:

Mandag 7. oktober
Ankomst
Middag på hotellet
Sightseeing i Graz
Der vil måske også være mulighed for at arrangere en golfrunde, hvis tiden er til det

Tirsdag 8. oktober
Prøverunde
Cocktailparty og middag i klubhuset

Onsdag 9. oktober
Første runde
Middag på hotellet

Torsdag 10. oktober
Anden runde
Gallamiddag

Fredag 11. oktober
Afrejse

Banen, som vi skal spille på, er en af Østrigs bedste og har flere gange været brugt til turneringer på Europatouren og ved internationale mesterskaber.

Prisen per person er €490 i delt dobbeltværelse og €570 for enkeltværelse - og inkluderer tre runder golf, fire overnatninger med morgenmad, alle nævnte middage samt transport til og fra golfbane og hotel.

Transport til og fra Østrig, frokost og drikkevarer er derimod ikke en del af prisen.

Prisen for returbilletter fra København til Graz med mellemlanding i Wien ligger i øjeblikket på knap 1200,- + golfudstyr. Lige så snart vi er sikre på at skulle afsted (hvilket kræver bindende tilmelding fra minimum 8) vil det være en god idé at købe sine flybilletter ... MEN MEN undgå helst at søge på flyforbindelsen endnu, da mange søgninger har en tendens til at presse prisen højere op på grund af større interesse !!! .... Vi skal nok informere om de foretrukne flyafgange når tiden er inde.

Værterne har i år lavet en hjemmeside, hvor du kan læse mere om turneringen.

De forrige gange, hvor SGK har deltaget i de internationale turneringer, har vi kun lige nøjagtig været i stand til at samle et fuld mandskab. Men skulle vi denne gang få flere tilmeldinger end 10 vil vi naturligvis give plads til dem, der har tilmeldt sig forud, og dernæst efter først-til-mølle-princippet. Som nævnt ovenfor er der tale om et socialt event, hvor vi efterhånden kan tillade os at have ambitioner om at spille med i den sjove ende.

Vi håber meget på at kunne stille fuldt hold - og gentage successen fra tidligere år, hvor vi stille og roligt har arbejdet os op i hierakiet og måske snart kan drømme om at blande os i toppen.

onsdag 7. august 2019

Flere nyheder.

 • Solbeskinnet jubilæumsmatch blev holdt det rigtige år og fik en pudsig vinder

  Normalt handler skriverierne på denne vores fælles hjemmeside om matcher og andre aktiviteter, gerne krydret m…

 • Intet nyt under solen - Samsø er stadig fantastisk

  For 11. gang drog medlemmer fra SGK til Samsø, til Grønfeldt Samsø Cup, gavmildt præsenteret af Thomtex. Og de…

 • Hillerød bød på to gange 'det er aldrig før sket i SGK’s historie'

  Allan Nielsen indledte SGK-sæsonen med 35 point i Dyrehaven. Ulrik Holmstrup indledte SGK-sæsonen med 35 point…

 • Invitation SGK 50 års jubilæumsmatch

  Vi kan i år konstatere, at SGK nu har eksisteret i ikke mindre end 50 år og det skal naturligvis fejres. Det s…

 • JOBOPSLAG: Redaktør til Golfavisen/Golfmagasinet

  Går du med en drøm om at forene din hobby som golfspiller med dit arbejde som journalist, bør du måske overvej…

 • Inivitation Hillerød Junior Support

  Normaliteten er så småt ved at indfinde sig, og det gælder heldigvis også i SGK. Vi kan nu invitere til sæsone…

 • Kun rådyrene havde ikke hørt om behørig afstand

  Udefra set var alt egentlig fuldstændig, som de ældste medlemmer af SGK kan huske tilbage: Vejret var forårsag…

 • Ny dato og invitation til Grønfeldt Samsø Cup 2020 præsenteret af Thomtex

  En af foreningens traditionsrige turneringer har i de seneste par år stået model til meget. Først blev termine…

 • Så skyder vi 2020-sæsonen i gang

  Det er i disse tider en helt særlig fornøjelse omsider at kunne indbyde til sæsonens første mach i Sportsjourn…

Galleri