Sportsjournalisternes Golf Klub

Politiet snuppede præmierne, men vi havde Tidmand og bredden.

Nåh, nu gælder det om at holde tungen lige i munden og undgå alle de letkøbte morsomheder om bøllebank og tæv og stavmetoder, bare fordi det jo først og fremmest var en hold match mod Politiet Idrætsforening København, der forkortes PI.

Den slags dueller afgøres naturligvis ude på golfbanen, men formand Lermark vandt et afgørende slag allerede inden det første var slået. I markant undertal i forhold til vores modstandere blev det aftalt, at gennemsnittet af de bedste 15 af vores 16 deltagere skulle måles op mod de bedste 30 af de 32 politier – eller hvad det nu er de hedder, disse altid gemytlige ordenshåndhævere.

Individuelt fik vi nemlig bøllebank – selv om det udtryk indledningsvist blev bandlyst. Da politiet var arrangør af årets match på den pragtfulde bane i Skovbo, var deres regler gældende. Derfor blev der uddelt præmier i både en A-række og en B-række til spillere med handicap over og under 18. I A-rækken var de fem bedste fra Politiet med Morten Buckhøjs 34 point som bedste SGK’er, og i B-rækken var Søren Tidmand med 38 point ene om at kunne blande sig i top-3, hvilket samtidig gjorde ham vinder af en SGK-turnering for første gang siden Sommerturen i 2016.

Men i SGK har vi åbenbart bredden, uden at det skal afstedkomme upassende morsomheder. I hvert fald stod der 30,93, da gennemsnittet for de 15 tællende var udregnet, mens politifolket takket være nogle tunge scores kun kunne mønstre 28,96.

Så det bliver til endnu et års tid med trofæbestyrerens kælder fyldt op med pokaler, eftersom vi lige som sidste år har gjort rent bord i årets dueller mod Thomas Cook, svenskerne og Politiet.

Dermed er stillingen 2-2 i de fire møder, vi har haft med Politiet, og som Lermark konstaterede, efter indtagelsen af et gennemsolidt måltid bestående af en halv velvoksen kylling, kan vi godt tillade os at kalde matcherne for en tradition, som SGK næste år skal stå for arrangementet af. Som forsvarende mestre. Og så er der vist ingen grund til at træde mere rundt i det.

I vores egen forening mangler der "kun" afslutningsmatchen i Kokkedal på tirsdag, hvor Thomtex Årsranglisten skal afgøres - husk tilmeldingsfristen torsdag ved midnat. Ingen af de tre øverste fik leveret et tællende resultat i Skovbo, men Casper Hjorth leverede både et forrygende nærmest-hullet-slag på 17., hvor han var 7 centimeter fra en hole-in-one, og 35 point. Dermed forberede Casper sin top-5-score med 6 point, så han nu kun er 5 efter den førende, som ingen kan huske navnet på.

Men referenten vil da gerne slutte med konstateringen af, at vi ses i Kokkedal!

Tekst: Allan Nielsen. Foto: Lars Krabbe onsdag 25. september 2019

Flere nyheder.

 • Solbeskinnet jubilæumsmatch blev holdt det rigtige år og fik en pudsig vinder

  Normalt handler skriverierne på denne vores fælles hjemmeside om matcher og andre aktiviteter, gerne krydret m…

 • Intet nyt under solen - Samsø er stadig fantastisk

  For 11. gang drog medlemmer fra SGK til Samsø, til Grønfeldt Samsø Cup, gavmildt præsenteret af Thomtex. Og de…

 • Hillerød bød på to gange 'det er aldrig før sket i SGK’s historie'

  Allan Nielsen indledte SGK-sæsonen med 35 point i Dyrehaven. Ulrik Holmstrup indledte SGK-sæsonen med 35 point…

 • Invitation SGK 50 års jubilæumsmatch

  Vi kan i år konstatere, at SGK nu har eksisteret i ikke mindre end 50 år og det skal naturligvis fejres. Det s…

 • JOBOPSLAG: Redaktør til Golfavisen/Golfmagasinet

  Går du med en drøm om at forene din hobby som golfspiller med dit arbejde som journalist, bør du måske overvej…

 • Inivitation Hillerød Junior Support

  Normaliteten er så småt ved at indfinde sig, og det gælder heldigvis også i SGK. Vi kan nu invitere til sæsone…

 • Sommer-Links-Ø-tur 2020

  Rømø – Sild - Fanø 6. juli – 8. juli 2020 3 Links baner på 3 dage! Det lyder vildt! Ja, det kan blive vildt,…

 • Kun rådyrene havde ikke hørt om behørig afstand

  Udefra set var alt egentlig fuldstændig, som de ældste medlemmer af SGK kan huske tilbage: Vejret var forårsag…

 • Ny dato og invitation til Grønfeldt Samsø Cup 2020 præsenteret af Thomtex

  En af foreningens traditionsrige turneringer har i de seneste par år stået model til meget. Først blev termine…

 • Så skyder vi 2020-sæsonen i gang

  Det er i disse tider en helt særlig fornøjelse omsider at kunne indbyde til sæsonens første mach i Sportsjourn…