Sportsjournalisternes Golf Klub

Masser af deja-vu i Smørum – altså lige bortset fra vinderen.

Peter Willatzen vandt sin første SGK-turnering på banen, hvor vi er mange, der har startet med at spille golf.

Vi er mange, der betrådte vores første fairways i Smørum, og der er til stadighed mange, der træder ind i golfsportens frustrerende, fascinerende og fortryllende verden via klubben med de mange talenter og et imponerende medlemstal på omkring 2.700.

Så en match i Smørum Golfklub er for mange en perlerække af deja-vu’er – altså gensyn med billeder og glimt og i golfsammenhæng huller og slag, man har set før, men som i mellemtiden var blevet slettet fra hjernens overbelastede harddisk.

Men på ét punkt var der tale om et helt nyt indtryk, da SGK den sidste dag i maj nød godt af Smørum Golfklubs gæstfrihed og endnu en af Tuula Undalls lukrative aftaler. For på en dag med generelt gode scores lykkedes det for første gang Peter Willatzen at indskrive sig i foreningens ukomplette, men dog ganske omfattende liste over vindere.

37 point sikrede PeWi, som han også kaldes, sejren på en bane, der trods udfordringer med langhårede, tilsandede og svært læselige greens altså genererede mange flotte scorekort. Bestyrelsens notoriske taltosse erindrer (godt hjulpet af en mindre research), at Erik Weir i 2016 blev udstyret med en uofficiel rekord, da han med 25 point havde laveste score (det lyder lidt bedre end at være blevet sidst, jumbo, dumpe eller lignende) i en match i Greve i 2016. Dengang vandt Ulrik Holmstrup med 43 point, men i Smørum var Ulrik tæt på Weirs aldeles uofficielle rekord ved at lægge nederst i bunken af de 18 scorekort med sine 24 point. Sådan er golf et så omskifteligt og uforudsigeligt spil.

Peter Willatzen blev tættest udfordret af Søren Elmenhoff med 36 samt Lars Vermund og Allan Nielsen med hver 35, og Peter er samtidig en af nu blot tre spillere, der har deltaget i alle sæsonens hidtidige fire turneringer, og de tre topper derfor helt naturligt Thomtex Årsranglisten. I en rækkefølge, som den medfødte beskedenhed naturligvis forhindrer mig i at komme nærmere ind på. Det vil ændre sig i de kommende måneder. Ikke beskedenheden, men rækkefølgen.

Frokosten blev for første gang i år indtaget udendørs, ledsaget af direktøren Keld Østergaards fortælling om klubben som arbejdsplads, medlemsmagnet, talentcenter og kommunalt samlingspunkt, og afsluttet med en fodboldhistorisk quiz, der blev vundet af dagens yngste deltager, Nicolai Jacquet.

Og apropos medlemmer var Smørum Invitational debut for SGK’s eget, nyeste medlem, Kim Ferrigno, der også fik en deja-vu-oplevelse ved at skulle spille sammen med to medlemmer, han kendte fra en golfrunde inden for det seneste år.

Næste match er det traditionelle opgør mod Thomas Cook. Læs mere og tilmeld dig her.

Tekst: Allan Nielsen. Foto: Lars Krabbe torsdag 6. juni 2019

Flere nyheder.

 • Vejrguderne svigtede til afslutningsmatchen. Og heldigvis for det

  Lars Krabbe kastede et lidt vemodigt blik ud på Kokkedals 18. green. Det er jo det værste, nu er der over seks…

 • Politiet snuppede præmierne, men vi havde Tidmand og bredden

  Nåh, nu gælder det om at holde tungen lige i munden og undgå alle de letkøbte morsomheder om bøllebank og tæv …

 • Invitation Royal Unibrew Autumn Leaves

  Sæsonen 2019 lakker mod enden efter et travlt efterår, hvor der heldigvis stadig resterer to matcher. Den før…

 • Skal Politiet have bank igen?

  Med minderne fra den nys overståede Samsø tur i frisk og glædelig erindring, ser vi nu frem mod næste match fo…

 • Hissa-hussa-hej-sa-sa. Og det fik de. For tredje år i træk og de næste syv år

  Lad os straks indlede med den glædelige nyhed, der på grund af referentens alt for (golf)travle uge nok ikke l…

 • Fotografen lynede ved DM, men undtagelsesvist kun på banen

  Da et lysglimt over Nyborg lyste op sent på aftenen, var spørgsmålet indlysende: Var det et lyn eller Lars Kra…

 • Invitation SvensKamp 2019

  Vi har det smukke trofæ, og vi har hjemmebane, når det gælder den 43. udgave af SvensKampen. Matchen spilles t…

 • Efter en sandsynlig SGK-rekord var der absolut ingen, der mumlede 'fifler!'

  Hvis vi skal være sådan helt bramfrit ærlige, så har vi nok alle sammen gjort det: Siddet ved en præmieoverræk…

 • Invitation Thomtex DM præsenteret af Norwegian

  Så er det blevet den tid på året, hvor pokalen skal findes frem, pudses og gøres klar til en tur til Nyborg.…