Sportsjournalisternes Golf Klub

Kælderen er fortsat proppet med pokaler.

SGK vandt for fjerde år i træk Thomas Cook Team Clash på en dag med fornemme scores i Greve.

Det var egentlig først, da den støvede pokal blev fundet frem fra kælderens fugtige, at det gik op for trofæbestyreren: At SGK for første gang nogen sinde er indehaver af alle de tre mere eller mindre kønne trofæer, vi spiller om i løbet af sæsonen.

Og det er vores agtværdige forening så i øvrigt stadig, for den højeste af pokalerne røg tilbage i bilen efter Thomas Cook Team Clash på en herlig eftermiddag i Greve, hvor pointscores stod næsten lige så højt som solen på himlen.

32,8 mod 29,4 lød sejrscifrene, da 14 SGK’er til modstanderkaptajn Carsten Schiølers store fortrydelse besejrede de 23 flyvende repræsentanter fra Thomas Cook. Vores eget høje niveau betød, at Jesper Worre overgik Erik Weirs ’bedrift’ fra 2016, hvor 25 point var dårligste score (ud af 21 deltagere).

Jesper Worre sluttede sin første SGK-turnering som 60-årig med 26 point og dagens laveste score. Dengang i 2016 vandt Ulrik Holmstrup med 43 point, men der skulle i år ’kun’ 40 til at vinde den individuelle række, som Thomas Cooks Kari Tatti snuppede, mens Allan Nielsen med 39 sørgede for endnu en sejr til bestyrelsen foran Lene Ugilt Hansen med 36, Nicolai Jacquet og Torben Schou med 35. Nicolai Jacquet slæbte desuden en mindre vinkælder med hjem efter at have vundet længste drive og var nærmest pinden på to af de fire par-3-huller. Og de to flasker, der smadrede, da bunden gik ud af papæsken, fik Nicolai naturligvis erstattet med nye.

Thomas Cook-pokalen blev forsigtigt forsøgt placeret på en lidt mere prominent plads i vindueskarmen hjemme hos trofæbestyreren, men der gik ikke længe, før pokalen var tilbage på sin vante plads i kælderen, hvor den står siden om side med glasmøllen i hvert fald indtil SvenskKampen 3. september og den klejne golfskulptur, som vi spiller om mod politierne 24. september.

Det var fjerde år i træk, vi vandt over Thomas Cook, men vi mangler stadig et år for at matche de fem år i træk, vi med anstrengte miner måtte se en noget mere smilende Carsten Schiøler slæbe af sted med pokalen.

Tekst: Allan Nielsen, fotos: Frank Cilius søndag 23. juni 2019

Flere nyheder.

 • Efter en sandsynlig SGK-rekord var der absolut ingen, der mumlede 'fifler!'

  Hvis vi skal være sådan helt bramfrit ærlige, så har vi nok alle sammen gjort det: Siddet ved en præmieoverræk…

 • Invitation Thomtex DM præsenteret af Norwegian

  Så er det blevet den tid på året, hvor pokalen skal findes frem, pudses og gøres klar til en tur til Nyborg.…

 • Så skal EMGJ-holdet sættes

  OPDATERING 14. AUGUST: HOLDET ER NU FULDTALLIGT I foråret lokkede vi med en tur til Alpelandet sammen med det…

 • Invitation DGU Friendly Øst

  Sommeren synger på de sidste vers, og vi gør klar til en række spændende matcher i den nærmeste fremtid - mere…

 • Traditionerne fik en ny dimension i solrige Skåne

  Selv om titlen gennem tiden er ændret fra ’familytrip’ til ’sommerturen’, er spillereglerne de samme for vores…

 • Hillerød vinder Juniorholdturneringen for tredje gang

  Årets finale af Sportsjournalisterne & Made in Denmarks Juniorholdturnering blev afviklet sammen med ECCO …

 • Invitation Grønfeldt Samsø Cup 2019 præsenteret af Thomtex

  Så er det tid til en af foreningens klassikere, den traditionelle tur til Samsø, som i år er flyttet til dagen…

 • Invitation Thomas Cook Team Clash

  Så skal vi igen dyste mod Thomas Cook, og det sker tirsdag den 18. juni i Greve Golfklub. SGK er forsvarende …

 • Masser af deja-vu i Smørum – altså lige bortset fra vinderen

  Peter Willatzen vandt sin første SGK-turnering på banen, hvor vi er mange, der har startet med at spille golf.…

Galleri