Sportsjournalisternes Golf Klub

Kælderen er fortsat proppet med pokaler.

SGK vandt for fjerde år i træk Thomas Cook Team Clash på en dag med fornemme scores i Greve.

Det var egentlig først, da den støvede pokal blev fundet frem fra kælderens fugtige, at det gik op for trofæbestyreren: At SGK for første gang nogen sinde er indehaver af alle de tre mere eller mindre kønne trofæer, vi spiller om i løbet af sæsonen.

Og det er vores agtværdige forening så i øvrigt stadig, for den højeste af pokalerne røg tilbage i bilen efter Thomas Cook Team Clash på en herlig eftermiddag i Greve, hvor pointscores stod næsten lige så højt som solen på himlen.

32,8 mod 29,4 lød sejrscifrene, da 14 SGK’er til modstanderkaptajn Carsten Schiølers store fortrydelse besejrede de 23 flyvende repræsentanter fra Thomas Cook. Vores eget høje niveau betød, at Jesper Worre overgik Erik Weirs ’bedrift’ fra 2016, hvor 25 point var dårligste score (ud af 21 deltagere).

Jesper Worre sluttede sin første SGK-turnering som 60-årig med 26 point og dagens laveste score. Dengang i 2016 vandt Ulrik Holmstrup med 43 point, men der skulle i år ’kun’ 40 til at vinde den individuelle række, som Thomas Cooks Kari Tatti snuppede, mens Allan Nielsen med 39 sørgede for endnu en sejr til bestyrelsen foran Lene Ugilt Hansen med 36, Nicolai Jacquet og Torben Schou med 35. Nicolai Jacquet slæbte desuden en mindre vinkælder med hjem efter at have vundet længste drive og var nærmest pinden på to af de fire par-3-huller. Og de to flasker, der smadrede, da bunden gik ud af papæsken, fik Nicolai naturligvis erstattet med nye.

Thomas Cook-pokalen blev forsigtigt forsøgt placeret på en lidt mere prominent plads i vindueskarmen hjemme hos trofæbestyreren, men der gik ikke længe, før pokalen var tilbage på sin vante plads i kælderen, hvor den står siden om side med glasmøllen i hvert fald indtil SvenskKampen 3. september og den klejne golfskulptur, som vi spiller om mod politierne 24. september.

Det var fjerde år i træk, vi vandt over Thomas Cook, men vi mangler stadig et år for at matche de fem år i træk, vi med anstrengte miner måtte se en noget mere smilende Carsten Schiøler slæbe af sted med pokalen.

Tekst: Allan Nielsen, fotos: Frank Cilius søndag 23. juni 2019

Flere nyheder.

 • Solbeskinnet jubilæumsmatch blev holdt det rigtige år og fik en pudsig vinder

  Normalt handler skriverierne på denne vores fælles hjemmeside om matcher og andre aktiviteter, gerne krydret m…

 • Intet nyt under solen - Samsø er stadig fantastisk

  For 11. gang drog medlemmer fra SGK til Samsø, til Grønfeldt Samsø Cup, gavmildt præsenteret af Thomtex. Og de…

 • Hillerød bød på to gange 'det er aldrig før sket i SGK’s historie'

  Allan Nielsen indledte SGK-sæsonen med 35 point i Dyrehaven. Ulrik Holmstrup indledte SGK-sæsonen med 35 point…

 • Invitation SGK 50 års jubilæumsmatch

  Vi kan i år konstatere, at SGK nu har eksisteret i ikke mindre end 50 år og det skal naturligvis fejres. Det s…

 • JOBOPSLAG: Redaktør til Golfavisen/Golfmagasinet

  Går du med en drøm om at forene din hobby som golfspiller med dit arbejde som journalist, bør du måske overvej…

 • Inivitation Hillerød Junior Support

  Normaliteten er så småt ved at indfinde sig, og det gælder heldigvis også i SGK. Vi kan nu invitere til sæsone…

 • Sommer-Links-Ø-tur 2020

  Rømø – Sild - Fanø 6. juli – 8. juli 2020 3 Links baner på 3 dage! Det lyder vildt! Ja, det kan blive vildt,…

 • Kun rådyrene havde ikke hørt om behørig afstand

  Udefra set var alt egentlig fuldstændig, som de ældste medlemmer af SGK kan huske tilbage: Vejret var forårsag…

 • Ny dato og invitation til Grønfeldt Samsø Cup 2020 præsenteret af Thomtex

  En af foreningens traditionsrige turneringer har i de seneste par år stået model til meget. Først blev termine…

 • Så skyder vi 2020-sæsonen i gang

  Det er i disse tider en helt særlig fornøjelse omsider at kunne indbyde til sæsonens første mach i Sportsjourn…