Sportsjournalisternes Golf Klub

Invitation DGU Friendly Øst.

Sommeren synger på de sidste vers, og vi gør klar til en række spændende matcher i den nærmeste fremtid - mere herom senere.

Mandag den 19. august afvikles DGU Friendly Øst, og igen ligger Furesø Golfklub græs til matchen, hvor vi alle får mulighed for at spille et par huller sammen med nogle af landets allerbedste talenter.

Matchen arrangeres i samarbejde med Dansk Golf Union (DGU). Som navnet antyder, er dagen et forsøg på at styrke forholdet og samarbejdet mellem DGU, SGK og øvrige golfinteresserede journalister i Danmark, og dermed forhåbentlig tiltrække nye golfspillende journalister til SGK.

Der er løbende start fra klokken 13:00 (frie bolde på rangen), og efterfølgende er der fællesspisning med DGU som værter og "underholdere". Her vil Dansk Golf Union komme med en status på, hvor dansk golf pt. befinder sig og fortælle seneste nyt om talentarbejdet, ligesom der vil være landsholdsspillere til stede. De vil deltage i spillet sammen med turneringsdeltagerne.

Såvel landsholdsspillerne som repræsentanter fra DGU står til rådighed til at svare på spørgsmål.

Tilmelding foregår som sædvanlig på hjemmesiden, og fristen er torsdag den 15. august ved midnat. Der udsendes startliste efter tilmeldingsfristen. Matchfee for SGK-medlemmer er 350,- (type A) respektive 500,- (type B) kroner.

Vi håber at rigtigt mange SGK-medlemmer vil støtte op om dette arrangement – og det gør man jo bedst ved at deltage! Vi forventer at slutte dagen ca. kl. 19:00.

Travle måneder i vente

Kun en uge efter matchen i Furesø er det tid til sæsonens højdepunkt, DM på Sct. Knuds præsenteret af Thomtex. Det er tirsdag d. 27. august. Og ugen efter møder vi vores skånske kollegaer i SvensKampen, som spilles d. 3. september i Hornbæk.

I dagene 9.-10. september afvikles Grønfeldt Samsø Cup, hvorefter der er turneringsfri i to uger. 

Den 24. september møder vi Politiet i Skovbo, mens sæsonafslutningen igen i år spilles i Kokkedal den 1. oktober.

Vi har stadigvæk plads til to deltagere på holdet, som skal til Østrig for at spille European Golf Master of Golf-Playing Journalists i dagene 7.-11. oktober. Læs mere og skriv en email, hvis du har mulighed og lyst til at spille i rødt og hvidt.

mandag 5. august 2019

Flere nyheder.

 • Efter en sandsynlig SGK-rekord var der absolut ingen, der mumlede 'fifler!'

  Hvis vi skal være sådan helt bramfrit ærlige, så har vi nok alle sammen gjort det: Siddet ved en præmieoverræk…

 • Invitation Thomtex DM præsenteret af Norwegian

  Så er det blevet den tid på året, hvor pokalen skal findes frem, pudses og gøres klar til en tur til Nyborg.…

 • Så skal EMGJ-holdet sættes

  OPDATERING 14. AUGUST: HOLDET ER NU FULDTALLIGT I foråret lokkede vi med en tur til Alpelandet sammen med det…

 • Traditionerne fik en ny dimension i solrige Skåne

  Selv om titlen gennem tiden er ændret fra ’familytrip’ til ’sommerturen’, er spillereglerne de samme for vores…

 • Hillerød vinder Juniorholdturneringen for tredje gang

  Årets finale af Sportsjournalisterne & Made in Denmarks Juniorholdturnering blev afviklet sammen med ECCO …

 • Kælderen er fortsat proppet med pokaler

  SGK vandt for fjerde år i træk Thomas Cook Team Clash på en dag med fornemme scores i Greve. Det var egentlig…

 • Invitation Grønfeldt Samsø Cup 2019 præsenteret af Thomtex

  Så er det tid til en af foreningens klassikere, den traditionelle tur til Samsø, som i år er flyttet til dagen…

 • Invitation Thomas Cook Team Clash

  Så skal vi igen dyste mod Thomas Cook, og det sker tirsdag den 18. juni i Greve Golfklub. SGK er forsvarende …

 • Masser af deja-vu i Smørum – altså lige bortset fra vinderen

  Peter Willatzen vandt sin første SGK-turnering på banen, hvor vi er mange, der har startet med at spille golf.…

Galleri