Sportsjournalisternes Golf Klub

Hissa-hussa-hej-sa-sa. Og det fik de. For tredje år i træk og de næste syv år.

Lad os straks indlede med den glædelige nyhed, der på grund af referentens alt for (golf)travle uge nok ikke længere kan karakteriseres som en nyhed, men så dog et glædeligt budskab.

I invitationen til Svenskkampen havde den danske formand varslet, at denne traditionsrige duel med kollegerne hinsidankunne risikere at blive den sidste. Det havde den svenske formand også læst, men Björn Hedman kunne berolige Michael Lermark og alle os andre med, at rygtet om matchens død var stærkt overdrevet og fremsatte ydermere det løfte, at Svenskkampen nok skal nå at fejre sit 50-års-jubilæum. Det sker i 2026.

I 2026 er det godt nok 49 år siden, den første match blev afviklet i Køge i 1977, da trompetbukser og bakkenbarter stadig var moderne, men den 25. match i Vallensbæk i 2001 blev jo også fejret som 25-års-jubilæum, så det er jo et definitionsspørgsmål om tal.

En forudsætning for de fortsatte matcher er så, at det ikke længere er 20 mod 20, som tidligere var den øvre begrænsning på de to hold. I Hornbæk bestod holdene efter 5 sene afbud fra begge sider af Øresund af 17 svenskere og 12 danskere, hvorfor kun de 10 bedste talte, men trods denne svenske fordel lykkedes det for det danske dusin for tredje år i træk at skramle sejren hjem med 293 point mod svenskernes 284.

Tiende svensker på listen havde scoret 26 point, mens Peter Willatzen og den nykårede danske mester, Lars Krabbe, må diskutere hvem af dem, der med deres 25 point talte med som 10. dansker. I den anden ende af skalaen var danskerne dog så meget bedre, at vi tog os af de tre bedste pladser i den individuelle række.

Morten Buckhøj fik med sine 35 point for første gang sit navn på foreningens vinderliste, der dog langt fra er komplet, men vist nok tæller alle turneringer siden 2001. Uffe Kongsted med 34 og Søren Elmenhoff med 32 point var de andre topscorere, der sørgede for at det gysel…, eh, store, tunge og helt sikkert særprægede trofæ også det næste år skal stå i et hjørne af en kælder i Glostrup. I øvrigt ved siden af trofæerne fra Thomas Cook Clash og i Pas på Politiet-matchen.

Sidstnævnte er næstsidste tællende match til Thomtex-ranglisten, der i år er tættere end nogen sinde med fire spillere indenfor to point og fortsat føres af… Nåh, det ville nok føre for vidt at skulle træde rundt i den slags bagateller.

Tekst: Allan Nielsen. Foto: Lars Krabbe lørdag 7. september 2019

Flere nyheder.

 • Rookies slog til på stormomsust links- og øtur

  Rookies dominerede på sommerens traditionsrige familietur, dog parret med et enkelt mangeårigt medlem, Steen B…

 • Solbeskinnet jubilæumsmatch blev holdt det rigtige år og fik en pudsig vinder

  Normalt handler skriverierne på denne vores fælles hjemmeside om matcher og andre aktiviteter, gerne krydret m…

 • Intet nyt under solen - Samsø er stadig fantastisk

  For 11. gang drog medlemmer fra SGK til Samsø, til Grønfeldt Samsø Cup, gavmildt præsenteret af Thomtex. Og de…

 • Hillerød bød på to gange 'det er aldrig før sket i SGK’s historie'

  Allan Nielsen indledte SGK-sæsonen med 35 point i Dyrehaven. Ulrik Holmstrup indledte SGK-sæsonen med 35 point…

 • Invitation SGK 50 års jubilæumsmatch

  Vi kan i år konstatere, at SGK nu har eksisteret i ikke mindre end 50 år og det skal naturligvis fejres. Det s…

 • JOBOPSLAG: Redaktør til Golfavisen/Golfmagasinet

  Går du med en drøm om at forene din hobby som golfspiller med dit arbejde som journalist, bør du måske overvej…

 • Inivitation Hillerød Junior Support

  Normaliteten er så småt ved at indfinde sig, og det gælder heldigvis også i SGK. Vi kan nu invitere til sæsone…

 • Sommer-Links-Ø-tur 2020

  Rømø – Sild - Fanø 6. juli – 8. juli 2020 3 Links baner på 3 dage! Det lyder vildt! Ja, det kan blive vildt,…

 • Kun rådyrene havde ikke hørt om behørig afstand

  Udefra set var alt egentlig fuldstændig, som de ældste medlemmer af SGK kan huske tilbage: Vejret var forårsag…

 • Ny dato og invitation til Grønfeldt Samsø Cup 2020 præsenteret af Thomtex

  En af foreningens traditionsrige turneringer har i de seneste par år stået model til meget. Først blev termine…

Galleri