Sportsjournalisternes Golf Klub

Hissa-hussa-hej-sa-sa. Og det fik de. For tredje år i træk og de næste syv år.

Lad os straks indlede med den glædelige nyhed, der på grund af referentens alt for (golf)travle uge nok ikke længere kan karakteriseres som en nyhed, men så dog et glædeligt budskab.

I invitationen til Svenskkampen havde den danske formand varslet, at denne traditionsrige duel med kollegerne hinsidankunne risikere at blive den sidste. Det havde den svenske formand også læst, men Björn Hedman kunne berolige Michael Lermark og alle os andre med, at rygtet om matchens død var stærkt overdrevet og fremsatte ydermere det løfte, at Svenskkampen nok skal nå at fejre sit 50-års-jubilæum. Det sker i 2026.

I 2026 er det godt nok 49 år siden, den første match blev afviklet i Køge i 1977, da trompetbukser og bakkenbarter stadig var moderne, men den 25. match i Vallensbæk i 2001 blev jo også fejret som 25-års-jubilæum, så det er jo et definitionsspørgsmål om tal.

En forudsætning for de fortsatte matcher er så, at det ikke længere er 20 mod 20, som tidligere var den øvre begrænsning på de to hold. I Hornbæk bestod holdene efter 5 sene afbud fra begge sider af Øresund af 17 svenskere og 12 danskere, hvorfor kun de 10 bedste talte, men trods denne svenske fordel lykkedes det for det danske dusin for tredje år i træk at skramle sejren hjem med 293 point mod svenskernes 284.

Tiende svensker på listen havde scoret 26 point, mens Peter Willatzen og den nykårede danske mester, Lars Krabbe, må diskutere hvem af dem, der med deres 25 point talte med som 10. dansker. I den anden ende af skalaen var danskerne dog så meget bedre, at vi tog os af de tre bedste pladser i den individuelle række.

Morten Buckhøj fik med sine 35 point for første gang sit navn på foreningens vinderliste, der dog langt fra er komplet, men vist nok tæller alle turneringer siden 2001. Uffe Kongsted med 34 og Søren Elmenhoff med 32 point var de andre topscorere, der sørgede for at det gysel…, eh, store, tunge og helt sikkert særprægede trofæ også det næste år skal stå i et hjørne af en kælder i Glostrup. I øvrigt ved siden af trofæerne fra Thomas Cook Clash og i Pas på Politiet-matchen.

Sidstnævnte er næstsidste tællende match til Thomtex-ranglisten, der i år er tættere end nogen sinde med fire spillere indenfor to point og fortsat føres af… Nåh, det ville nok føre for vidt at skulle træde rundt i den slags bagateller.

Tekst: Allan Nielsen. Foto: Lars Krabbe lørdag 7. september 2019

Flere nyheder.

 • Tænk at Lars Vermund skulle blive manden med de mest rammende ord om endnu en fantastisk tur til EMGJ

  Det er efterhånden et par døgn siden, at Jesper Worres driftssikre Skoda nåede skribentens adresse på Vestegne…

 • Den første og den fjerde sejr på samme tid

  Der sker tre ting, når man bliver ældre: Man husker ikke så godt, man hører ikke så godt og man husker ikke så…

 • Invitation Autumn Leaves

  Endnu en fantastisk golfsæson er så småt ved at gå på hæld, men i SGK vil vi gerne klemme lidt mere ud af den.…

 • Invitation Pas på Politiet

  Da SGK sidste år mødte Politiet for sjette gang, endte det som bekendt med sejr til SGK, og dermed en udlignin…

 • Den gode og den dårlige nyhed om SvensKampen er egentlig den samme

  Der findes smukke pokaler, store pokaler, imposante pokaler, små pokaler, farvestrålende pokaler. Ja, der find…

 • Invitation til SvensKamp i Landskrona

  For 46. gang skal dyste mod vores svenske kolleger, denne gang på udebane i Sverige. Vi skal på besøg på Eriks…

 • Referatet af TLP Golf DM bliver en lille smule anderledes end det plejer – for det var DM også

  Rubrikken – eller overskriften, som det jo hedder derude i virkeligheden, hvor en masse mennesker fjoller ubek…

 • Spil den fantastiske skovbane i Holstebro

  I 2021 besøgte vi Holstebro i forbindelse med DGU Friendly Vest på en regnfyldt dag i maj. Vi har besluttet at…

 • Invitation til TLP Golf DM 2022

  Efter et travlt forår og en tiltrængt sommerpause er vi nu klar til at åbne op for et spændende efterår, som i…

 • Invitation Grønfeldt Samsø Cup 2022

  Dato: 5.-6. september 2022Samsø GolfklubHoldmatch - hulspil med 7/8 hcp.9 hullers Fourball -18 hullers Fours…

Galleri