Sportsjournalisternes Golf Klub

Hissa-hussa-hej-sa-sa. Og det fik de. For tredje år i træk og de næste syv år.

Lad os straks indlede med den glædelige nyhed, der på grund af referentens alt for (golf)travle uge nok ikke længere kan karakteriseres som en nyhed, men så dog et glædeligt budskab.

I invitationen til Svenskkampen havde den danske formand varslet, at denne traditionsrige duel med kollegerne hinsidankunne risikere at blive den sidste. Det havde den svenske formand også læst, men Björn Hedman kunne berolige Michael Lermark og alle os andre med, at rygtet om matchens død var stærkt overdrevet og fremsatte ydermere det løfte, at Svenskkampen nok skal nå at fejre sit 50-års-jubilæum. Det sker i 2026.

I 2026 er det godt nok 49 år siden, den første match blev afviklet i Køge i 1977, da trompetbukser og bakkenbarter stadig var moderne, men den 25. match i Vallensbæk i 2001 blev jo også fejret som 25-års-jubilæum, så det er jo et definitionsspørgsmål om tal.

En forudsætning for de fortsatte matcher er så, at det ikke længere er 20 mod 20, som tidligere var den øvre begrænsning på de to hold. I Hornbæk bestod holdene efter 5 sene afbud fra begge sider af Øresund af 17 svenskere og 12 danskere, hvorfor kun de 10 bedste talte, men trods denne svenske fordel lykkedes det for det danske dusin for tredje år i træk at skramle sejren hjem med 293 point mod svenskernes 284.

Tiende svensker på listen havde scoret 26 point, mens Peter Willatzen og den nykårede danske mester, Lars Krabbe, må diskutere hvem af dem, der med deres 25 point talte med som 10. dansker. I den anden ende af skalaen var danskerne dog så meget bedre, at vi tog os af de tre bedste pladser i den individuelle række.

Morten Buckhøj fik med sine 35 point for første gang sit navn på foreningens vinderliste, der dog langt fra er komplet, men vist nok tæller alle turneringer siden 2001. Uffe Kongsted med 34 og Søren Elmenhoff med 32 point var de andre topscorere, der sørgede for at det gysel…, eh, store, tunge og helt sikkert særprægede trofæ også det næste år skal stå i et hjørne af en kælder i Glostrup. I øvrigt ved siden af trofæerne fra Thomas Cook Clash og i Pas på Politiet-matchen.

Sidstnævnte er næstsidste tællende match til Thomtex-ranglisten, der i år er tættere end nogen sinde med fire spillere indenfor to point og fortsat føres af… Nåh, det ville nok føre for vidt at skulle træde rundt i den slags bagateller.

Tekst: Allan Nielsen. Foto: Lars Krabbe lørdag 7. september 2019

Flere nyheder.

 • Invitation TLP Golf Autumn Leaves

  Vi bryder os ikke om det, men det er desværre sandt. Endnu en fantastisk golfsæson nærmer sig sin afslutning. …

 • Efteråret nærmer sig i både kalenderen og præmierækken

  Som vi sidder der på den overdækkede terrasse, flere i korte ærmer, lufter den svedige polo og nyder en iskold…

 • Det tvivlsomme trofæ røg lige tilbage i det støvede hjørne i kælderen

  Æren er det fejreste træ i skoven, hedder et gammelt ordsprog. Og jo, det hedder oprindeligt fejreste. Jeg har…

 • Kom til DGU Friendly Øst i Furesø

  Det er nu niende år i træk, at Dansk Golf Union og Sportsjournalisternes Golf Klub sammen arrangerer DGU Frien…

 • TLP Golf DM var mest for de lave

  Solen skinnede, vinden var ubetydelig og banens stand var med enkelte undtagelser upåklagelig, så bortset fra …

 • Invitation til den 47. SvensKamp

  Ja du læste rigtigt – det er nemlig 47. gang, at SGK og de svenske, primært skånske, journalister dyster mod h…

 • Nyhedsbrev august 2023

  Kære SGK medlemmer. Håber i har nydt det danske sommervejr og jeres eventuelle ferie. Om ikke andet, så har d…

 • Sommerturen hviler på et lydtæppe af vand, træer, ærgrelse og latterbrøl

  Splashidispalhidisplashdi … KAAAkrashBOOOOOOOMmmmmmm … splashidispalhidisplashdi … Klonk, donk, bonk. Paff…

 • Den tætteste afgørelse i kvindes minde

  Selvom hun er en kvinde i sin bedste alder, så måtte Mette Kramer alligevel grave dybt i hukommelsen, da hun s…

 • En dejlig dag gav minder om et (meget) tidligere medlem

  Det vil være et fåtal af medlemmerne i SGK, der overhovedet aner, hvem han var, denne lille, trivelige og som …

Galleri