Sportsjournalisternes Golf Klub

Hissa-hussa-hej-sa-sa. Og det fik de. For tredje år i træk og de næste syv år.

Lad os straks indlede med den glædelige nyhed, der på grund af referentens alt for (golf)travle uge nok ikke længere kan karakteriseres som en nyhed, men så dog et glædeligt budskab.

I invitationen til Svenskkampen havde den danske formand varslet, at denne traditionsrige duel med kollegerne hinsidankunne risikere at blive den sidste. Det havde den svenske formand også læst, men Björn Hedman kunne berolige Michael Lermark og alle os andre med, at rygtet om matchens død var stærkt overdrevet og fremsatte ydermere det løfte, at Svenskkampen nok skal nå at fejre sit 50-års-jubilæum. Det sker i 2026.

I 2026 er det godt nok 49 år siden, den første match blev afviklet i Køge i 1977, da trompetbukser og bakkenbarter stadig var moderne, men den 25. match i Vallensbæk i 2001 blev jo også fejret som 25-års-jubilæum, så det er jo et definitionsspørgsmål om tal.

En forudsætning for de fortsatte matcher er så, at det ikke længere er 20 mod 20, som tidligere var den øvre begrænsning på de to hold. I Hornbæk bestod holdene efter 5 sene afbud fra begge sider af Øresund af 17 svenskere og 12 danskere, hvorfor kun de 10 bedste talte, men trods denne svenske fordel lykkedes det for det danske dusin for tredje år i træk at skramle sejren hjem med 293 point mod svenskernes 284.

Tiende svensker på listen havde scoret 26 point, mens Peter Willatzen og den nykårede danske mester, Lars Krabbe, må diskutere hvem af dem, der med deres 25 point talte med som 10. dansker. I den anden ende af skalaen var danskerne dog så meget bedre, at vi tog os af de tre bedste pladser i den individuelle række.

Morten Buckhøj fik med sine 35 point for første gang sit navn på foreningens vinderliste, der dog langt fra er komplet, men vist nok tæller alle turneringer siden 2001. Uffe Kongsted med 34 og Søren Elmenhoff med 32 point var de andre topscorere, der sørgede for at det gysel…, eh, store, tunge og helt sikkert særprægede trofæ også det næste år skal stå i et hjørne af en kælder i Glostrup. I øvrigt ved siden af trofæerne fra Thomas Cook Clash og i Pas på Politiet-matchen.

Sidstnævnte er næstsidste tællende match til Thomtex-ranglisten, der i år er tættere end nogen sinde med fire spillere indenfor to point og fortsat føres af… Nåh, det ville nok føre for vidt at skulle træde rundt i den slags bagateller.

Tekst: Allan Nielsen. Foto: Lars Krabbe lørdag 7. september 2019

Flere nyheder.

 • Samsøturen var lige så ski’skæg og velsmagende som altid

  Når alt andet har fortonet sig i glemslens tåger, vil tre ting stå tilbage fra årets tur til Samsø: Den forryg…

 • Skal Politiet have bank igen?

  Med minderne fra den nys overståede Samsø tur i frisk og glædelig erindring, ser vi nu frem mod næste match fo…

 • Hissa-hussa-hej-sa-sa. Og det fik de. For tredje år i træk og de næste syv år

  Lad os straks indlede med den glædelige nyhed, der på grund af referentens alt for (golf)travle uge nok ikke l…

 • Fotografen lynede ved DM, men undtagelsesvist kun på banen

  Da et lysglimt over Nyborg lyste op sent på aftenen, var spørgsmålet indlysende: Var det et lyn eller Lars Kra…

 • Invitation SvensKamp 2019

  Vi har det smukke trofæ, og vi har hjemmebane, når det gælder den 43. udgave af SvensKampen. Matchen spilles t…

 • Efter en sandsynlig SGK-rekord var der absolut ingen, der mumlede 'fifler!'

  Hvis vi skal være sådan helt bramfrit ærlige, så har vi nok alle sammen gjort det: Siddet ved en præmieoverræk…

 • Invitation Thomtex DM præsenteret af Norwegian

  Så er det blevet den tid på året, hvor pokalen skal findes frem, pudses og gøres klar til en tur til Nyborg.…

 • Så skal EMGJ-holdet sættes

  OPDATERING 14. AUGUST: HOLDET ER NU FULDTALLIGT I foråret lokkede vi med en tur til Alpelandet sammen med det…

 • Invitation DGU Friendly Øst

  Sommeren synger på de sidste vers, og vi gør klar til en række spændende matcher i den nærmeste fremtid - mere…

 • Traditionerne fik en ny dimension i solrige Skåne

  Selv om titlen gennem tiden er ændret fra ’familytrip’ til ’sommerturen’, er spillereglerne de samme for vores…

Galleri