Sportsjournalisternes Golf Klub

Fotografen lynede ved DM, men undtagelsesvist kun på banen.

Da et lysglimt over Nyborg lyste op sent på aftenen, var spørgsmålet indlysende: Var det et lyn eller Lars Krabbe, der tog et billede?

Nåh nej, det må have været et lyn, for helt undtagelsesvist gik Krabbens kamera i baglås, da han ellers som sædvanlig skulle forevige præmieoverrækkelsen.

Til gengæld lynede husfotografen ude på Sct. Knud, hvor det blev ved en rumlende torden i horisonten, mens 34 SGK’ere færdiggjorde formiddagsrunden og dernæst spillede anden runde i et vejr, der mindede om asiatiske forhold med trykkende varme og svedige overflader.

Lars Krabbe var især glad for sin score på 9. hul, da han fra greenbunkeren flækkede bolden rundt om klubhuset, og efter at være belært om, at bolden ikke var out, slog den tilbage på green og holede et monsterputt for en bogey til 2 point.

Helt afgørende blev denne redningsaktion da ikke, for med sine runder til 34 og 39 blev Lars Krabbe med sin totalscore på 73 point og en margin til Torben Schou på 5 point en ganske sikker vinder af vores DM.

Det indbragte Lars Krabbe førstepræmien fra Norwegian, som var en returbillet til Danmark, som vinderen forklarede med en reference til en vittighed, der er ældre end skribenten – men naturligvis er på repertoiret alligevel.

Lars Krabbe har dog på et af de der sociale medier meddelt, at gavekortet skal bruges til en golfrejse for ham og fruen, når vintermørket sænker sig omkring Danmark.

Dagens sekundære vindere blev begavet fra det bugnende præmiebord, som vores højt skattede sponsor, Thomas Johansson med firmaet Thomtex, havde fyldt med lækkerier fra De 5 Gårde. Det kom Thomas Heiredal til gode som vinder af bruttorækken for 10. gang i løbet af de senest 13 år, Roberto Zacharias for at være nærmest pinden på 13. hul, Uffe Kongsted for længste drive på 8. og Peter Jensen som vinder af 18-hulsrækken.

Her lavede Sct. Knuds formand, Jørn N. Nielsen, ellers 35 point, men han var allerede hyldet for endnu engang at have inviteret SGK til at afvikle vores mesterskab på den pragtfuldt, fjedrende golfbane, der står overfor en større renovering, fordi undergrunden er så porøs, at den ikke kan holde på vandet. Det lyder i øvrigt som en ældre mand, jeg kender…

Og så høstede formand Jørn aftenens største bifald, da han inviterede SGK tilbage næste år, hvor det allerede er aftalt med golfmanager Rene Bøgh-Larsen, at vi kommer tirsdag 25. august. Så står Dino atter klar som den rare starter og chefgreenkeeper Thomas Kjær Nielsen er forhåbentlig kommet helskindet gennem den sygdom, der holdt ham væk fra årets fremragende middag med en dessert, som blev spist helt op!

Tekst: Allan Nielsen. Foto: Lars Krabbe og Uffe Kongsted torsdag 29. august 2019

Flere nyheder.

 • Rookies slog til på stormomsust links- og øtur

  Rookies dominerede på sommerens traditionsrige familietur, dog parret med et enkelt mangeårigt medlem, Steen B…

 • Solbeskinnet jubilæumsmatch blev holdt det rigtige år og fik en pudsig vinder

  Normalt handler skriverierne på denne vores fælles hjemmeside om matcher og andre aktiviteter, gerne krydret m…

 • Intet nyt under solen - Samsø er stadig fantastisk

  For 11. gang drog medlemmer fra SGK til Samsø, til Grønfeldt Samsø Cup, gavmildt præsenteret af Thomtex. Og de…

 • Hillerød bød på to gange 'det er aldrig før sket i SGK’s historie'

  Allan Nielsen indledte SGK-sæsonen med 35 point i Dyrehaven. Ulrik Holmstrup indledte SGK-sæsonen med 35 point…

 • Invitation SGK 50 års jubilæumsmatch

  Vi kan i år konstatere, at SGK nu har eksisteret i ikke mindre end 50 år og det skal naturligvis fejres. Det s…

 • JOBOPSLAG: Redaktør til Golfavisen/Golfmagasinet

  Går du med en drøm om at forene din hobby som golfspiller med dit arbejde som journalist, bør du måske overvej…

 • Inivitation Hillerød Junior Support

  Normaliteten er så småt ved at indfinde sig, og det gælder heldigvis også i SGK. Vi kan nu invitere til sæsone…

 • Kun rådyrene havde ikke hørt om behørig afstand

  Udefra set var alt egentlig fuldstændig, som de ældste medlemmer af SGK kan huske tilbage: Vejret var forårsag…

 • Ny dato og invitation til Grønfeldt Samsø Cup 2020 præsenteret af Thomtex

  En af foreningens traditionsrige turneringer har i de seneste par år stået model til meget. Først blev termine…

Galleri