Tung runde i Furesøen

Tung runde i Furesøen
Udsendt d. 27. juli 2011

Ganske som forventet havde den regnfulde optakt til Hvelplund Vin Furesø Challenge sat sit tydeligt præg på den dejlige parkbane, som således blev en våd og tung oplevelse for de 25 fremmødte SGK'ere. Heldigvis blev meteorologernes bud på omslag i vejret indfriet og runden afviklet i tørvejr og til tider solskin og fugtig varme.

Bane- og vejrforhold lod til at passe foreningens associerede medlem, Steen Bruun Rasmussen, ganske fint og med 36 pts blev det til en komfortabel førsteplads hele tre slag foran de nærmeste forfølgene. På billedet ses Steen Bruun yderst til højre med turneringssponsor Flemming Hvelplund i midten og Kim Garde Madsen til venstre.

Som det fremgår af billedet gik den flotte vinderpræmie på seks flasker vin videre til Kim Garde Madsen, der takket være lavere handicap henviste Frank With til tredjepladsen, begge med 33 pts. Herefter fulgte Jan Rosenthal (32), Niels Kayser og Ulrik Holmstrup (begge 30).

Resultatliste

Næste turnering er Hvelplund Vin Odsherred Cup, som spilles mandag 8. august.

Tekst: Søren Tidmand. Foto: Michael Lermark.