Mostrup og førerboldene vandt i Køge

Mostrup og førerboldene vandt i Køge
Udsendt d. 14. oktober 2009
Læs mere om turneringen
Se billedgalleri

For nogle af os var dagens højdepunkt den velskænkede fadøl, der blev indtaget i strålende efterårssol på den særdeles indbydende nye terrasse foran det lige så nye klubhus i Køge Golfklub.

Af Allan Nielsen

Andre tog plads i solen med gode oplevelser fra den 40 år gamle, velplejede parkbane, der siden vores besøg sidste år har fået flyttet 10. teested og har fået tilføjet et vandløb på tværs af fairway på 6. hul.

Bedst til at håndtere den drillende vind og de kuperede greens var Christian Mostrup, der med 38 point vandt årets sidste turnering og sin første turnering siden Coup de Vin i Værebro i 2008.

Sidste år satte det Mostrup på kurs mod den samlede sejr på Backtee-ranglisten, og det kan naturligvis ikke dokumenteres, at et mellemliggende bryllup er årsagen til, at sidste års vinder ikke var involveret i dette års kamp om Backtees præmier for at have scoret flest point i sine fem bedste turneringer.

De seks bedste på Backtee-ranglisten var til stede i Køge, hvor de udgjorde de to førerbolde ved gunstarten klokken 9.00, hvor 27 af de 30 tilmeldte var mødt frem.

I topstriden klarede Casper Hjorth-Kndsen sig bedst med 34 point, hvilket gav ham andenpladsen i dagens match foran Thomas Heiredal og Kim Bildsøe Lassen med 33 point.

Resultatet i Køge flyttede nogle enkelte point, men ændrede ikke den indbyrdes placering på Backtee-ranglisten, der blev vundet af Kim Bildsøe Lassen med 180 point.

Søren Tidmand bevarede sin andenplads med 178 foran årets DM-vinder, Thomas Heiredal, med 177, Casper Hjorth-Knudsen med 176, Michael Lermark med 169 og 167 point.

Flemming Hvelplund på 5.-pladsen og Peter Fiilsø Jensen som nummer 6 var de øvrige præmiemodtagere under den aldeles glimrende frokost i det nye, lyse klubhus, som er blevet renoveret for ca. 18 millioner kroner.

For pengene har de 1.600 medlemmer fået 1.294 kvadratmeter, og klubben glæder sig desuden over stor succes med at tiltrække nye sponsorer, der for deres bidrag tilbydes at kunne benytte klubhusets møde- og konferencefaciliteter.

Birdie-kongerne Heiredal og Schneider
'Jeg er spændt på at læse billedteksten', lød det fra et af bordene, da kasserer Schneider tog billeder og formand Grønfeldt overrakte præmier for matchen i Køge og årets Backtee-rangliste. Billedtekster er jo også sammen med rubrikker og underrubrikker det mest læste i både aviser og på netsider. Dokumenteret af, at du eksempelvis netop har læst denne billedtekst ... som viser årets birdie-konger Thomas Heiredal (th) og Troels Schneider. Se resultat på birdie-ranglisten