Hjemmebanesejr i Hillerød

Hjemmebanesejr i Hillerød
Udsendt d. 28. juli 2009
Læs mere om turneringen

På en overskyet dag, som stik imod bange anelser kun bød på få minutters nedbør, levede Hillerød Golfklubs bane fuldt ud op til sit ry som en stor udfordring med utallige smalle fairways og saftig semirough.

At spille på hjemmebane er ikke altid ensbetydende med en fordel, men på dagen lod det ikke til at genere Casper Hjorth, som med 36 points vandt med hele tre slags marginal ned til Søren Tidmand og Carsten Werge. Herefter fulgte Kim Bildsøe Lassen (32), Søren Elmenhoff (31), Lene Ugilt Hansen og Frank With (begge 30) - se hele resultatlisten.

25 points var tilstrækkeligt for Michael Lermark til at overhale den fynske jernmand Karsten Hüttel på årets rangliste, mens Thomas Heiredals to birdies på runden bragte ham i front på birdie ranglisten.

Værtsklubbens egen formand, Lars Broch Christensen, var eneste deltager, som fik ram på 9. green i udslaget, og det udløste fortjent to flasker rødvin for at være "tættest på pinden" på det 134 meter lange par3-hul.

Endnu engang var storsponsor Flemming Hvelplund ansvarlig for et bredt udvalg af første klasses rødvin, og som turneringsnavnet Spansk Vin Cup antyder var der tale om flasker fra den iberiske halvø.

Allerede om fjorten dage vil der igen stå vin på præmiebordet, når Odsherred Golfklub lægger græs til Cava Cup 2009. Indbydelse vil blive udsendt snarest, men det er allerede nu muligt at tilmelde sig online. Vi opfordrer til at I  benytter denne mulighed, da det forenkler det praktiske arbejde. På forhånd tak.

Spansk Vin Cup 2.-plads Søren Tidmand
Et par gode flasker Madrid-vin til Søren Tidmand på andenpladsen